چرا بخور سرد استفاده میکنیم؟
چرا بخور سرد استفاده کنیم

دستگاه بخور ابزاری مفید جهت حفظ سطح رطوبت در منزل، محل کار یا سایر اماکن است.دستگاههای بخور، چه سرد و چه گرم، به فضای مورد نظر شما رطوبت اضافه میکنند. از آنجا که هر دو دستگاه بخور سرد و بخور گرم مزایا و معایب خود را دارند بهتر است با روند کار هر دو جهت انتخابی بهتر اشنا شویم.
دستگاههای بخور با افزودن رطوبت از دست رفته به محیط پیرامون شما از بروز خشکی تنفسی و پوستی جلوگیری میکنند. بخور سرد با ایجاد یک جریان ملایم بخار در محیط پیرامون به حفظ این رطوبت کمک میکند. بخور سرد در انواع التراسونیک و تبخیری در بازار موجود میباشد. بخور سرد تبخیری با استفاده از یک فیلتر درونی آب را جذب کرده و همزمان یک فن هوا را به سمت فیلتر میراند. این روند باعث تبخیر آب و به وجود آمدن بخار نامریی در محیط اطراف کاربر میشود.بخور سرد التراسونیک با استفاده از تکنولوژی ویبراسیون التراسونیک بخار تولید میکند که به طور یکنواخت و نامریی در محیط توزیع میشود. در مورد فضاهای وسیع و حتی کل خانه، دستگاههای بخور سرد بهترین انتخاب هستند چراکه پوشش دهی محیطی بالایی دارند. همچنین، از آنجا که روند ایجاد انرژی و تبخیر آب همزمان با هم پیش میرود بنابراین این دستگاهها مصرف انرژی پایین و مقرون به صرفه ای دارند. درضمن، آب موجود در دستگاههای بخور سرد هیچگاه به درجه جوش نمیرسد بنابراین خطر سوختگی، به ویژه در مورد کودکان، ندارد.بخور سرد تا حدی هوا را خنک را نگه میدارد که شاید در مورد فصل سرما چندان به نظر جالب نرسد اما این هوای خنک است که همیشه منجر به احساس شادابی میشود.
دستگاههای بخور گرم با استفاده از یک المنت آب را به درجه جوش رسانده و سپس تبخیر میکنند. شاید همین به جوش رسیدن آب باعث از بین رفتن باکتریها و درنتیجه هوای تبخیری سالمتری شود اما از سوی دیگر خطر واژگونی و سوختگی را بسیار افزایش میدهد؛ نه تنها خطر سوختگی مطرح است بلکه المنتهای گرمایی مصرف انرژی بالایی را باعث میشوند. بخور گرم پوشش دهی محیطی کمی داشته و بیشتر مناسب فضاهای بسیار کوچک است. بخور گرم بیشتر در معرض رسوب گیری قرار دارد و تمیز کردن آن مشکلتر است. اما علاوه بر استفاده ی محیطی، در مورد بخور پوست آرایشگاهی استفاده از بخور گرم رایجتر است.
برخی از دستگاههای بخور کاربرد همزمان گرم و سرد را دارند که به بخور گرم و سرد مشهور هستند. این دستگاهها به کاربر امکان انتخاب و تنظیم دستگاه بین بخور سرد و گرم را میدهند. در این صورت شاید کاربر مایل باشد در فصول سرد دستگاه را بر روی بخور گرم تنظیم کند و در فصول گرم بخور سرد را ترجیح بدهد. علاوه بر امکان انتخاب بین نوع بخور، کاربر اجازه تنظیم سطح آزادسازی بخار و در نتیجه کنترل رطوبت محیط را دارد.
تمام موارد ذکر شده در راستای انتخابی بهتر جهت هدف مورد نظر است. اما مورد قابل توجه این است که دستگاههای بخور سرد نمونه ی تکامل یافته بخور گرم هستند و شاید امروزه اکثر شرکتهای تجهیزات پزشکی چندان تمایلی به تولید بخور گرم از خود نشان نمیدهند مگر در راستای هدفی خاص. در هر صورت ابتدا هدف خود را از کاربرد دستگاه بخور به خوبی تعیین کنید و سپس انتخاب مناسب را داشته باشید.