بخور سرد: لطافت پوست، تنفس راحت
بخور سرد: لطافت پوست، تنفس راحت

دستگاههای بخور همانطور که برطرف کننده ی بسیاری از مشکلات ناشی از هوای خشک هستند در صورت رعایت نکردن یکسری اصول خود تبدیل به نوعی خطر میشوند. در اینجا نگاهی اجمالی به نکات مهم جلوگیری از این بروز خطرات داریم.
سینوسهای خشک، بینی خونی و لبهای ترک خورده، همگی توسط رطوبت ناشی از بخور سرد به راحتی از بین میروند. بخور همچنین به رفع سرماخوردگی یا دیگر مشکلات تنفسی کمک میکند. اما مراقب باشید، بخور همانطور که مفید است میتواند مضر نیز باشد؛ اگر که دستگاه بخور را به خوبی نگهداری نکرده و یا سطح رطوبت را بالا نگه دارید باید منتظر عوارض احتمالی نیز باشید (همانطور که کمبود رطوبت مشکل ساز است، رطوبت بیش از حد نیز مشکلات خود را دارد). بنابراین، مراقب میزان رطوبت و تمیزی دستگاه باشید. دستگاه کثیف تبدیل به محل تجمع و تولید باکتری میشود. همچنین، اگر که به هر چیزی آلرژی دارید پیش از استفاده از بخور حتما با پزشک خود مشورت کنید.
همانطور که پیشتر ذکر شد دستگاههای بخور بخار آب را به منظور حفظ رطوبت وارد هوا میکنند؛ به این منظور انواع دستگاهای بخور استفاده میشوند از قبیل: بخور مرکزی، بخور سرد التراسونیک، بخور سرد پروانه ای، بخور سر تبخیری و بخور گرم.
بخور مرکزی: در سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان تعبیه شده و جهت کل ساختمان یا منزل به کار میرود.
بخور سرد التراسونیک: توسط فرکانسهای التراسونیک و ارتعاشات ایجاد شده در آب بخاری خنک تولید و ساطع میکند.
بخور سرد تبخیری: توسط فن تعبیه شده در دستگاه و فیلترهای به کار رفته رطوبت و بخار لازمه را تولید میکند.
بخور سرد پروانه ای: با استفاده از یک دیسک مدور چرخان تولید رطوبت دارد.
بخور گرم: با استفاد از المنتهای گرمایی تعبیه شده در دستگاه آب را داغ کرده و به درجه تبخیر میرساند. اگر که در خانه کودک خردسال دارید استفاده از این نوع بخور توصیه نمیشود چرا که خطر سوختگی دارد.

درجه رطوبت مطلوب: رطوبت به معنای میزان بخار موجود در هوا است. میزان رطوبت یا همان بخار بستگی به فصل، آب و هوا و محل زندگی دارد. در کل سطح رطوبت هوا در تابستان زیادتر از زمستان است. رطوبت مطلوب هوا عموما بین ۳۰% تا ۵۰% میباشد. رطوبت پایین منجر به خشکی پوست، خارش مجرای تنفسی و گلو و حتی چشم میشود. رطوبت بیش از حد نیز منجر به احساس خفگی، انقباض دیوارها و کف خانه و در نتیجه احتمال رشد باکتری، و تراکم گرد و غبار میشود.
بنابراین با تهیه دستگاه بخور مناسب و مهمتراز آن نگهداری صحیح دستگاه مراقب سلامت خود باشید.