بخور سرد برای کودکان
بخور سرد برای کودکان

شاید بخور در تمام منازل وجود نداشته باشد اما تمام افرادی که کودک دارند وجود بخور را امری واجب میدانند. انتخاب نوع بخور برای اتاق کودک بسیار مهم است؛ در مورد کودکان مهمترین استاندارد بخور  بیخطر بودن آن، رطوبت زایی موثر و از بین بردن آلاینده ها و عوامل بیماری زا است. بی شک اولین نگرانی والدین خطر سوختگی ناشی از بخار گرم و یا آب جوش درون دستگاه است. بهتر است بدانید که مهمترین مزیت استفاده از بخور سرد برای کودکان بیخطر بودن آن است؛ بخور سرد برخلاف بخور گرم آب را به درجه جوش نمیرساند. در بخور گرم آب ابتدا توسط المنتهای گرمازا داغ شده و به درجه جوش میرسد و سپس شروع به تبخیر میکند در صورتیکه در بخور سرد آب توسط انرژی فن و یا اثر فشار برقی تبخیر شده و به صورت بخار خنک و بیخطری ساطع میشود. همچنین آب داغ، علاوه بر خطر سوختگی جابه جایی دستگاه را نیز غیرممکن میکند و در صورت روشن بودن دستگاه نمیتوان مکان قرارگیری آن را تغییر داد.
مورد بعد رطوبت زایی موثر است. البته منکر این مورد نمیشویم که بخور گرم رطوبت زایی بالایی دارد؛ متخصصین بر این باورند که هر دو بخور گرم و سرد به یک میزان رطوبت زایی دارند. اما ذکر این نکته ضروریست که بخور گرم تنها در فصول سرد کاربرد دارد درصورتیکه بخور سرد را در تمام فصول میتوان استفاده کرد. همچنین برخی از انواع دستگاههای بخور سرد به تکنولوژی تشخیص رطوبت محیطی مجهز شده اند؛ به این معنا که با به حد نساب رسیدن رطوبت در محیط پیرامون به طور خودکار میزان تبخیر را کاهش میدهند.
یکی از نگرانی های والدین در مورد کودکان وجود انواع آلاینده ها و مواد بیماریزا و آلرژی زا در هوا است. دستگاههای بخور نه تنها وظیفه ی حفظ رطوبت محیطی را دارند بلکه با فیلترهای تعبیه شده در دستگاه توانایی پاکیزه نگه داشتن هوای پیرامون کودک را نیز دارند. بخورهای سرد با آزادسازی یونهای منفی به از بین بردن گرد و غبار و مواد حساسیت زا کمک کرده و هوای تنفسی کودک را پاک میکنند.
علاوه بر موارد ذکر شده بسیاری از والدین همواره در تلاش برای ایجاد محیطی آرام و بی سر و صدا در اطراف کودک هستند (به ویژه هنگام خواب). خوشبختانه بخور سرد التراسونیک با ایجاد کمترین صدا این دغدغه ی والدین را برطرف کرده است.
بخور سرد با پوشش دهی محیطی بالا توانایی حفظ رطوبت در اکثر نقاط منزل را دارد بنابراین حتی اگر کودک در اتاق خود نباشد باز هم در معرض رطوبت خوشایند ناشی از بخور هست. امروزه انواع بخور سرد با طراحی مختص کودکان توسط شرکتهای تولیدی به بازار ارائه شده است. بخورهای سرد با رعایت نکات استاندارد و قابلیت کاربرد در تمام فصول بهترین انتخاب والدین جهت استفاده کودکان عزیز هستند.